Εγώ και οι άλλοι

Για να γνωριστούμε καλύτερα,τα παιδιά(και οι κυρίες) έφεραν από το σπίτι το αγαπημένο τους αντικείμενο(παιχνίδι,λούτρινο,βιβλίο κ.ά.).

IMG_3632-tile

Το παρουσίασαν, μας είπαν γιατί το αγαπούν και το μοιράστηκαν με τους φίλους τους.

IMG_3637-tile Στο Ολοήμερο πρόγραμμα πήραν  το αγαπημένο τους αντικείμενο την ώρα της χαλάρωσης.

IMG_3654-tile

Καταγράψαμε το χρώμα των ματιών μας

IMG_0641-vert

και μετρήσαμε με σπάγκο το ύψος μας

IMG_3917-tile

Στο ένα τμήμα τα παιδιά συμπλήρωσαν “το παζλ του εαυτού μου”

IMG_3871-tile

και στο άλλο “Το βιβλίο του εαυτού μου”

IMG_5098-tile

Και φυσικά ζωγράφισαν τον εαυτό τους

IMG_3898-tile

Για να έρθουν πιο κοντά με τους συμμαθητές τους, τα παιδιά ζωγράφισαν τι παίζουν με τους φίλους τους

IMG_3946-tile

Στην αυλή χωρίστηκαν σε ζευγάρια και έπαιξαν μαζί διάφορα παιχνίδια

IMG_3642-vert

Στολίσαμε και την πόρτα της τάξης με μια ομαδική κατασκευή

IMG_4170-tile

Στο Ολοήμερο πρόγραμμα παίξαμε “κουτσό”.

IMG_3660-vert

Το κάθε παιδί έριχνε ένα τουβλάκι και ανάλογα με το κουτάκι που έπεφτε απαντούσε στην ανάλογη ερώτηση.

IMG_3854-tile

Επίσης παίξαμε ένα παιχνίδι εμπιστοσύνης όπου ένα παιδί οδηγούσε ένα άλλο που είχε κλειστά τα μάτια ώστε να διασχίσει μια καθορισμένη διαδρομή χωρίς να σκοντάφτει.

IMG_3822-tile

Και φτιάξαμε τον ήλιο της τάξης μας

IMG_5016-horz

28η Οκτωβρίου 1940

Αφηγηθήκαμε στα παιδιά τα γεγονότα της 28η Οκτωβρίου 1940 στηριζόμενοι στο παρακάτω ποίημα.

(Είναι από το βιβλίο Εδώ προνήπιο” της Εύης Τσιτιρίδου-Χριστοφορίδου, εκδ., Παπαδόπουλος).

ìÁÉ÷0004[5]

2

Δείξαμε σχετικό εποπτικό υλικό( φωτογραφίες, παλιές εφημερίδες , τους χάρτες Ιταλίας-Ελλάδας)αλλά και υλικό στο διαδίκτυο(γεγονότα, τραγούδια της εποχής, πρωταγωνιστικά πρόσωπα κ.ά)

Κάναμε μια αντίστοιχη ζωγραφιάIMG_4080-vert

Συζητήσαμε για το πού λέμε ΝΑΙ και πού ΟΧΙ

IMG_0637-tile

και δημιουργήσαμε το τραγούδι του ΝΑΙ και του ΟΧΙ(τραγουδιέται στη γνωστή μελωδία του αντίστοιχου τραγουδιού του Λ. Κηλαηδόνη)

IMG_0642-tile

Συνθέσαμε την ημερομηνία της εθνικής επετείου

IMG_4054-horz

και φτιάξαμε μια κατασκευή-στεφάνι

IMG_4121-tile

Μάθαμε  το ποίημα ¨΄Ασπρο-γαλάζιο “που έχει σχέση με τη σημαία και τα παιδιά το ζωγράφισαν IMG_4036-tile

Φτιάξαμε σημαιούλες και το ΟΧΙ με δαχτυλομπογιά και στολίσαμε την τάξη

IMG_4047-tile

Το ΟΧΙ το φτιάξαμε και με στεφάνια

IMG_4446-horz

Στο Ολοήμερο πρόγραμμα διαβάσαμε το εξαιρετικό παραμύθι της Φ. Χατόγλου “Το κανόνι της ειρήνης”

-1-638-tile

Σκεφτήκαμε λέξεις που έχουν σχέση με την ειρήνη και τις γράψαμε  σε ένα περιστέρι και λέξεις που έχουν σχέση με τον πόλεμο τις οποίες γράψαμε σε ένα κανόνι.

IMG_4171-vert

Συζητήσαμε για το τι ρίχνει το κανόνι του πολέμου(φωτιά, βόμβες κ. ά.)και φανταστήκαμε τι θα έριχνε το κανόνι της ειρήνης( μπαλόνια, καραμέλες, καρδούλες, πυροτεχνήματα, λουλούδια κ.ά.)

Κάναμε και αντίστοιχες ατομικές εργασίες

IMG_4128-tile

και μια ομαδική

IMG_4176-vert

Το παραμύθι το παίξαμε και στο κουκλοθέατρο και το κανόνι μας έριχνε καραμέλες και μπαλόνια

IMG_4097-tile

Και φυσικά καταθέσαμε στεφάνι στο ηρώο για να τιμήσουμε τους ήρωες και κάναμε παρέλαση

IMG_4139-horz

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, συζητήσαμε με τα παιδιά για τον αθλητισμό αλλά και τους Ολυμπιακούς αγώνες. Μιλήσαμε για την προέλευσή τους αλλά και για τα αγωνίσματα που διεξάγονταν στον ιερό χώρο της Ολυμπίας. Διαβάσαμε και αυτό το υπέροχο βιβλίο

IMG_3919-tile
Κάνοντας λοιπόν ένα φανταστικό ταξίδι  στην αρχαία Ολυμπία, τα παιδιά μπόρεσαν να παρατηρήσουν τα αγωνίσματα, τις θυσίες που έκαναν οι αθλητές στους Θεούς, το δάφνινο στεφάνι αγριελιάς(κότινο) που φορούσαν στον Ολυμπιονίκη κ.ά.

Παρατηρήσαμε την ολυμπιακή σημαία και είδαμε ότι αποτελείται από πέντε ενωμένους κύκλους που συμβολίζουν τις πέντε κατοικημένες ηπείρους της γης.

Μπλε κύκλος-Ευρώπη

Κίτρινος κύκλος-Ασία

Μαύρος κύκλος-Αφρική

Πράσινος κύκλος-Ωκεανία

Κόκκινος κύκλος-Αμερική
8473014e2375c0baa0edff99e3efee5a0ba8c27d_900-tile

Με στεφάνια φτιάξαμε την ολυμπιακή σημαία και τα παιδιά όσο έπαιζε μουσική  κινούνταν γύρω από αυτούς. Όταν σταματούσε καλούνταν να μπουν στον κύκλο-ήπειρο που έλεγε η νηπιαγωγός

IMG_3764-tile

Φτιάξαμε την ολυμπιακή σημαία ομαδικά με μπαλάκια από γκοφρέ

IMG_3897-tile

και με πλαστελίνη

IMG_3806-tile

Καλέσαμε μια μαμά- αθλήτρια στο σχολείο μας η οποία μας μίλησε για την αξία του αθλητισμού και μας έκανε δώρο και ένα μετάλλιο που είχε κερδίσει σε αγώνα δρόμου

IMG_3698-horz

Βγήκαμε στην αυλή και η καλεσμένη μας μάς έκανε ασκήσεις προθέρμανσης.

IMG_3702-tile

Έπειτα κάναμε αγώνες μετ΄εμποδίων ,σκυταλοδρομίες, αγώνες τρεξίματος και οι νικητές στέφθηκαν με τον κότινο

IMG_3692-horz

IMG_4017-tile