Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου  την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς  Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Έγραψε συνολικά 168 παραμύθια  με πιο γνωστά «Τα κόκκινα Παπούτσια», «Η πριγκίπισσα και το μπιζέλι», «Η βασίλισσα του χιονιού», «Το ασχημόπαπο», «Το μολυβένιο στρατιωτάκι», «Το μικρό έλατο», «Η μικρή γοργόνα», «Τα καινούργια ρούχα του αυτοκράτορα», «Το κοριτσάκι με τα σπίρτα» και «Η Τοσοδούλα».

Εμείς στο σχολείο μας τιμήσαμε το βιβλίο με τις παρακάτω δραστηριότητες.

Συζητήσαμε αν μας αρέσουν τα βιβλία και γιατί. Τα παιδιά απάντησαν:” Μου αρέσει να μου διαβάζουν βιβλία γιατί…

• όταν πάω για ύπνο με χαλαρώνουν
  • έχουν ωραίες εικόνες
  • βλέπω ωραία όνειρα
  • με κάνουν και σκέφτομαι
  • είναι αστεία
  • μου μαθαίνουν πολλά πράγματα
  • μας δίνουν συμβουλές

Παρατηρήσαμε την αφίσα του 2019 για αυτή την παγκόσμια ημέρα και την αναλύσαμε.

pagkosmia_hmera_paidikou_vivliou_2019-tile

Όσο και να βιαζόμαστε, αν πάρουμε στα χέρια μας ένα βιβλίο, νιώθουμε αμέσως διαφορετικά. Φαίνεται πως τα βιβλία έχουν αυτή τη θαυμαστή ιδιότητα- μας βοηθούν να χαλαρώνουμε.

Επίσης φέραμε από το σπίτι τα αγαπημένα μας βιβλία

IMG_7656-tile

IMG_7660-tile

τα παρουσιάσαμε

IMG_7622-horz

και τα ζωγραφίσαμε

IMG_7632-tile

IMG_7621-horz

Διαβάσαμε και τον “Ύμνο του βιβλίου” του Ε. Τριβιζά

Ο Ύμνος του Βιβλίου του Ευγένιου Τριβιζά

Ακόμα τα νήπια δημιούργησαν τα δικά τους υπέροχα βιβλία

IMG_7595-vert

IMG_7610-tile IMG_7611-tile IMG_7615-horz

IMG_8208-tile

Φτιάξαμε και σελιδοδείκτες – ποντικάκια

IMG_7593-tile

25η Μαρτίου

Ευαγγελισμός της Θεοτόκου

Παρατηρήσαμε πίνακες ζωγραφικής με θέμα τον Ευαγγελισμό

Σχετική εικόναΣχετική εικόνα

Αποτέλεσμα εικόνας για ευαγγελισμος πινακες ζωγραφικηςΣχετική εικόνα

Ζωγραφίσαμε τον Ευαγγελισμό

IMG_7413-horz

IMG_7422-tile

και το κρίνο που πρόσφερε ο Άγγελος στην Παναγία

IMG_7342-horz

Φτιάξαμε και κρίνους με χαρτόνι και σύρμα πίπας

IMG_7359-horz

Η Επανάσταση του 1821

Έχοντας ήδη σημειώσει στο μηνιαίο ημερολόγιό μας την ημέρα της παρέλασης, προβληματίζουμε τα παιδιά για το λόγο που θα γίνει. “Γιορτάζει η Ελλάδα!”. Ναι, αλλά τι γιορτάζουμε;

Πριν από πολλά χρόνια, οι Έλληνες ήταν σκλαβωμένοι στους Τούρκους. 400 χρόνια έκαναν υπομονή μέχρι που δεν άντεξαν άλλο και ξεσηκώθηκαν. Αυτή η Επανάσταση ξεκίνησε στις 25 Μαρτίου του 1821 και αυτήν γιορτάζουμε κάθε χρόνο στις 25 Μαρτίου.

Η παρακάτω παρουσίαση μας βοήθησε πολύ για να μάθουμε τι ακριβώς συνέβη.

Έπειτα ζωγραφίσαμε τις εντυπώσεις μας

IMG_7421-horz

IMG_7335-horz

Γνωρίσαμε του ήρωες της Επανάστασης.

Παρατηρήσαμε και περιγράψαμε τα πορτρέτα τους και φτιάξαμε τα δικά μας για να τους τιμήσουμε.

IMG_7417-horz

IMG_7522-horz

Το κρυφό σχολειό

Παρατηρήσαμε τον αντίστοιχο πίνακα του Γύζη

Σχετική εικόνα

Μάθαμε το τραγούδι “Φεγγαράκι μου λαμπρό” που σιγοτραγουδούσαν τα παιδιά πηγαίνοντας στο κρυφό σχολειό και φτιάξαμε τη δική μας κατασκευή.

IMG_7295-vert

Συγκρίναμε τις παραδοσιακές στολές που φορούσαν τότε με τα δικά μας ρούχα και καταγράψαμε τα μέρη που τις απαρτίζουν.

IMG_7363-vert

Ακόμα γνωρίσαμε τον στιχουργό και τον συνθέτη του εθνικού μας ύμνου και μάθαμε να τον τραγουδάμε.

IMG_7521-tile

Στο Ολοήμερο πρόγραμμα ασχοληθήκαμε με την ελληνική σημαία. Μάθαμε ότι έχει 9 λωρίδες όσες είναι και οι συλλαβές της ιστορικής φράσης “Ελευθερία ή θάνατος”την οποία φώναζαν οι Έλληνες κατά τη διάρκεια της Επανάστασης.

Αποτέλεσμα εικόνας για σημαια ελευθερια η θανατος

Ανασυνθέσαμε τη φράση

IMG_7332-tile

IMG_7381-vert

και κάναμε μια ομαδική κατασκευή

IMG_7388-tile

Φτιάξαμε ένα στεφάνι για τους ήρωες

IMG_7389-vert

και όπως  πάντα κάναμε κατάθεση στεφάνου στο Ηρώο

IMG_7390-horz

και παρέλαση

IMG_7398-vert IMG_7402-vert

Ήρθαν τα χελιδόνια!!!

Συζητώντας για τον Μάρτη, η κουβέντα μας έφτασε στα χελιδόνια που άρχισαν σιγά σιγά να κάνουν την εμφάνισή τους!
Αναζητήσαμε πληροφορίες σε βιβλία, στο διαδίκτυο, είδαμε πολλές εικόνες και παρακολουθήσαμε ένα βίντεο(https://youtu.be/jtdJC8nCqx4?t=6) που δείχνει πώς τα χελιδόνια κατασκευάζουν τις φωλιές τους και πώς είναι όταν βγαίνει από το αυγό το μικρό χελιδονάκι.

Έπειτα αποτυπώσαμε στο χαρτί τις εντυπώσεις μας από όσα είδαμε

IMG_7638-tile

Μάθαμε αινίγματα και τα ζωγραφίσαμε

IMG_7682-tile

Ακόμα τοποθετήσαμε στη σειρά εικόνες με τα στάδια ανάπτυξης του χελιδονιού

IMG_7708-vert

Παίξαμε παιχνίδια . Φτιάξαμε “σύρματα της ΔΕΗ ” και τα παιδιά κλήθηκαν να τοποθετήσουν σε κάθε σύρμα τόσα χελιδόνια όσα έδειχνε ο αντίστοιχος αριθμός.

IMG_7664-tile

και κάναμε κατασκευές

IMG_7695-vert

Στο Ολοήμερο πρόγραμμα δραματοποιήσαμε το ταξίδι των χελιδονιών από την Αφρική στην Ακράτα.

Τα χελιδόνια ετοιμάζονται. Τρώνε πολύ για να έχουν δυνάμεις για το ταξίδι τους. Πετούν πάνω από θάλασσες και ξεκουράζονται σε βράχους.

IMG_7715-tile

Στο ταξίδι τους αντιμετωπίζουν πολλούς κινδύνους όπως τον αετό και την κουκουβάγια που τους επιτίθενται.

IMG_7797-tile

IMG_7733-tile

Φτάνοντας στον προορισμό τους, φτιάχνουν τη φωλιά και η μαμά γεννά τα αυγά. Ο μπαμπάς χελιδόνος τη φροντίζει και της φέρνει τροφή.

IMG_7747-tile

Τα χελιδονάκια γεννιούνται