Ο εαυτός μου και οι άλλοι

Ο εαυτός μου -Το φύλο μου

Ακολουθούν δραστηριότητες που πραγματοποιήσαμε  σε σχέση με αυτό το θέμα.

Για αρχή το κάθε παιδί κλήθηκε να απαντήσει αν  είναι αγόρι ή κορίτσι. Ανάλογα με την απάντηση έπαιρνε ένα  κορίτσι ή αγόρι ,το ζωγράφιζε και το κολλούσε στη σωστή στήλη

img_9240-vert

Έφτιαξαν και αντίστοιχα παζλ

img_9256-vert

Παίξαμε το παιχνίδι<<Αγόρι ή κορίτσι;>>

Ένα παιδί κάθε φορά προσπαθούσε να καταλάβει (με κλειστά μάτια)αν ο συμμαθητής που άγγιζε ήταν αγόρι ή κορίτσι.

img_9075-tile

Το <<μαγικό κουτί>>

Στη συνέχεια παρουσιάσαμε  ένα μαγικό κουτί όπου μέσα υπήρχε ένας καθρέφτης. Τους είπαμε ότι εκεί μέσα θα δουν κάτι μοναδικό .Κάθε παιδί κοίταζε το καθρέφτη και περιέγραφε τι έβλεπε χωρίς να μαρτυρά ότι έβλεπε τον εαυτό του.Σκοπός του παιχνιδιού αυτού ήταν κάθε παιδί να μιλήσει με θετικά λόγια για τον εαυτό του.

img_8984-horz

Ζωγραφίζω τον εαυτό μου

Παρατήρησαν τον εαυτό τους σε ατομικά καθρεφτάκια

img_9060-horz

και μετά τον ζωγράφισαν

Στον ασπροπίνακα

img_9265-tile

και ατομικά

img_9466-tile

Εγώ και οι άλλοι

Για να γνωριστούμε καλύτερα με τους φίλους μας και να αποκτήσουμε δεσμούς ώστε να γίνουμε ομάδα πραγματοποιήσαμε τις ακόλουθες δραστηριότητες

<<Ψάρεμα>>γνωριμίας

Σε ένα καραβάκι δέσαμε ένα μαγνήτη.

img_8955-tile

Τα παιδιά <<ψάρευαν>> ψαράκια που είχαν στην ουρά τους  συνδετήρες.

img_8937-vert

Κάθε ψάρι είχε γραμμένη πάνω του και μια διαφορετική ερώτηση.Τότε το παιδί καλούνταν να απαντήσει στην εκάστοτε ερώτηση.

img_8949-vert

Τα παιδιά πήραν και μια αντίστοιχη εργασία στο σπίτι όπου την έκαναν μαζί με τους γονείς τους και την επέστρεψαν στο σχολείο.

img_9433-tile

Επίσης ζωγράφισαν τους συμμαθητές τους

img_9279-tile

Κάναμε και τρεις ομαδικές εργασίες