Τους κανόνες ακολουθώ και ωραία περνώ!

Επειδή τις πρώτες μέρες στο σχολείο τα παιδιά έπαιζαν όπου ήθελαν, όση ώρα ήθελαν και μετά πήγαιναν σε άλλη γωνιά να παίξουν χωρίς να συμμαζέψουν, η τάξη μας είχε γίνει άνω κάτω. Τα μεγαλύτερα παιδιά δυσανασχετούσαν και παραπονιούνταν. Μας είπαν ότι ήρθε η ώρα να βάλουμε κανόνες για να μάθουν και οι νέοι φίλοι τους τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου.

Αρχικά γνωρίσαμε στα καινούρια παιδιά τις γωνιές και το υλικό που έχει η καθεμία. Έπειτα ζωγραφίσαμε τι περιέχει η κάθε γωνιά και ορίσαμε(μαζί) πόσα παιδιά μπορούν να παίζουν σε αυτή κάθε φορά.

IMG_3342-horzIMG_3344-horz

IMG_3353-horzIMG_3347-horz

IMG_3359-horz

IMG_3349-horzIMG_3357-horz

Τονίσαμε ότι πριν φύγουμε από μια γωνιά την τακτοποιούμε!

Συζητήσαμε και για άλλους κανόνες που πρέπει να υπάρχουν ώστε να περνάμε όλοι καλά. Έπειτα τους καταγράψαμε και τους εικονογραφήσαμε για να τους θυμόμαστε.

IMG_3382-tile

Φτιάξαμε και ένα “συμβόλαιο” που το αποδεχθήκαμε και το υπογράψαμε όλοι(Τα προνήπια έβαλαν το δακτυλικό τους αποτύπωμα).

IMG_3367-tile