Ενδοσχολική επιμόρφωση 2022-2023

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης στις 24-10-2022 συνδιοργανώθηκε από το Νηπιαγωγείο μας μαζί με τα Νηπιαγωγεία Ελαιώνα, 2ο Ακράτας, Δερβενίου, Πιτσών, Ροζενών, Μεσινού επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο διάρκειας 3 ωρών με θέμα: <<Δημιουργική Γραφή και Έκφραση- Φιλαναγνωσία στην Προσχολική Αγωγή σύμφωνα με το νέο Α.Π. 2021>>. Επιμορφώτρια ήταν η εκπαιδευτικός και συγγραφέας κ. Αναστασία Ευσταθίου.

Κατά τη διάρκεια της επιμόρφωσης η κ. Ευσταθίου μας παρουσίασε πολύ πρωτότυπες και δημιουργικές ιδέες για τους τρόπους που μπορούμε να προσεγγίσουμε ένα βιβλίο( κουκλοθέατρο, δραματοποίηση κ.ά. ) τις οποίες προσεγγίσαμε και βιωματικά.

Επιπλέον μας ξενάγησε στο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου που είναι γεμάτος με πλειάδα βιβλίων και υπέροχες τοιχογραφίες και μας πρότεινε ιδέες για το πώς μπορούμε κι εμείς να φτιάξουμε μια τόσο ωραία βιβλιοθήκη.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Τασία μας για την πολύ στοχευμένη προσέγγιση του θέματος. Μας ενέπνευσε όπως πάντα!