Ενδοσχολική επιμόρφωση 2022-2023

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, συμμετείχαμε στη διά ζώσης επιμορφωτική συνάντηση με θέμα: “Ψυχική Ανθεκτικότητα των Παιδιών- Όρια και Κανόνες” που διοργάνωσε η Διευθύντρια του 1ου Δημοτικού σχολείου Ακράτας την Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2022.

Γονείς και δάσκαλοι παρακολουθήσαμε με ενδιαφέρον και ενεργητική συμμετοχή την εισήγηση που παρουσίασαν η Τριανταφυλλιά Τακουμάκη, Κοινωνική Λειτουργός και ο Νίκος Κυριαζής, Ψυχολόγος της ΕΔΥ του Δημοτικού σχολείου.

Οι εισηγήσεις ήταν ουσιαστικές, εμπλουτισμένες με οπτικοακουστικό υλικό και πολύ ενδιαφέρουσες . Διεξήχθη συζήτηση και ανατροφοδότηση με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι μελέτησαν διάφορες περιπτώσεις «συμπεριφοράς» των παιδιών στο σπίτι και στο σχολείο.

Συγχαίρουμε τους δύο επιστήμονες που μετέφεραν με γλαφυρότητα και βαθιά γνώση του αντικειμένου τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους, «συνομίλησαν» κι έδωσαν “πρακτικές” απαντήσεις για ψυχική ενδυνάμωση των παιδιών .