Πάσχα

Οδεύοντας προς το Πάσχα, ξεκινήσαμε την κουβέντα μας συζητώντας για τα γεγονότα της Μεγάλης Εβδομάδας και τα Πάθη του Χριστού.

• Διαβάσαμε το βιβλίο <<Η Ανάσταση του Χριστού>>
  • Τα παιδιά σε ζευγάρια αναδιηγήθηκαν την ιστορία με τη βοήθεια εικόνων του βιβλίου τις οποίες τοποθέτησαν στη σωστή σειρά.
  • Ζωγραφίσαμε τα γεγονότα της Μεγάλης Εβδομάδας
  • Παρακολουθήσαμε και τον Πέρη και την Κάτια από το ramkid να μας επεξηγούν τα γεγονότα
  • Μάθαμε και συνθέσαμε τις πασχαλινές ευχές
  • Κάναμε αντίστοιχα φύλλα εργασίας
  • Συμπληρώσαμε την ακροστιχίδα της Ανάστασης
  • Μαθητές του γειτονικού Δημοτικού Σχολείου με συνοδεία εκπαιδευτικών ήρθαν και μας είπαν τα κάλαντα του Λαζάρου! Τους ευχαριστούμε πολύ και τους ευχόμαστε Καλό Πάσχα!
  • Κάναμε μία κατασκευή με σχετικό θέμα
  • Συμμετείχαμε μαζί το 1ο Δημοτικό σχολείο Ακράτας στο <<παζάρι της αγάπης>> με πασχαλινές δημιουργίες που οργάνωσε η Σχολική Επιτροπή Δ. Αιγιαλείας σε συνεργασία με τον δήμο Αιγιάλειας και συμμετείχαν 15 σχολεία. Δημιουργήσαμε ωραίες κατασκευές και τα έσοδα δόθηκαν στο ΕΚΑΜΕ και το Χαμόγελο του παιδιού. Οι μαθητές μας έμαθαν τι σημαίνει να προσφέρεις, να έχεις ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη.

• Στολίσαμε με μοτίβα τα πασχαλινά αυγά
  • Διακοσμήσαμε και βάψαμε αυγά
  • Φτιάξαμε αυγοκούλουρα
  • Κάναμε πολλές κατασκευές

Φαναράκια

Λαγουδάκια(με την κυρία Γεωργία στο μάθημα των Αγγλικών)

Κοτοπουλάκια μέσα σε αυγουλάκια

(Την ιδέα την πήραμε από το Tik Tok)

Αστείες κοτούλες

Ευχετήριες κάρτες

Αυγοθήκες

Καλαθάκια

• Την τελευταία μέρα παίξαμε το κυνήγι του σοκολατένιου αυγού. Περάσαμε τέλεια!!!

Καλό Πάσχα!!!