Αγγλικά στο Νηπιαγωγείο μας!

Από το σχολικό έτος 2021-2022 εισήχθη στο πρωινό υποχρεωτικό πρόγραμμα των Νηπιαγωγείων της χώρας η Αγγλική γλώσσα μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες, βιωματικού χαρακτήρα. Η εισαγωγή της Αγγλικής γίνεται με τη διάθεση εκπαιδευτικών ΠΕ06 για δύο διδακτικές ώρες την εβδομάδα, σε κάθε τμήμα του πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος των Νηπιαγωγείων, σε πλαίσιο συνεργασίας με την νηπιαγωγό του τμήματος. Η νηπιαγωγός κατά τις ώρες αυτές παραμένει στην τάξη λαμβάνοντας ενεργό μέρος στη μαθησιακή διαδικασία, με βάση τις ανάγκες και την οργάνωση των δραστηριοτήτων, όπως συναποφασίζονται από τους/τις δύο εκπαιδευτικούς (ΠΕ06 και ΠΕ60).

Στο σχολείο μας για το σχολικό έτος 2023-2024 θα διδάσκει Αγγλικά η κ. Ελένη(Λένια) Κοντολάτη.

Την πρώτη ημέρα που μας επισκέφθηκε, παίξαμε παιχνίδια γνωριμίας και δραματοποιήσαμε αγγλικά τραγούδια.

Στο τέλος η κυρία Λένια μας χάρισε όμορφα, πολύχρωμα μπαλόνια. Καλώς μας ήρθες κυρία Λένια μας!

Σημείωση: Μπορείτε να βλέπετε τις δράσεις των Αγγλικών στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://blogs.sch.gr/konleni/nipiagogeio-kindergarten/