Χριστούγεννα

Χριστούγεννα! Η πιο όμορφη γιορτή που περιμένουν με ανυπομονησία μικροί και μεγάλοι!

Ακολουθούν κάποιες δραστηριότητες που υλοποιήσαμε σχετικά με αυτό το θέμα.

• Μάθαμε την ιστορία της γέννησης του Χριστού μέσα από βιβλία, βίντεο και ψηφιακά παιχνίδια.
Βάλε στη σειρά τις εικόνες της Γέννησης

Παιχνίδι μνήμης της Γέννησης
  • Ζωγραφίσαμε τα πρόσωπα που έλειπαν από τη Θεία Γέννηση
  • Κατασκευάσαμε τη δική μας φάτνη με χαρτόκουτο και στολίσαμε την τάξη μας
  • Φτιάξαμε ατομική χριστουγεννιάτικη αντίστροφη μέτρηση με τον Ιωσήφ και η Παναγία που πήγαιναν στη Βηθλεέμ . Την ιδέα την πήραμε από εδώ
  • Φτιάξαμε και μια ομαδική για το σχολείο μας. Ένα παιδί κάθε μέρα έλυνε έναν χριστουγεννιάτικο γρίφο και κέρδιζε το αντίστοιχο δωράκι.
  • Προσεγγίσαμε τα Χριστούγεννα μέσα από τις 5 αισθήσεις.

Ρωτήσαμε τα παιδιά τι βλέπουμε, τι ακούμε, τι μυρίζουμε, τι αγγίζουμε και τι γευόμαστε τα Χριστούγεννα. Ακολουθούν οι απαντήσεις τους:

ΒλέπωΑκούωΜυρίζωΑγγίζωΓεύομαι
Θεία Κοινωνία δίπλες μπισκότα κορμό
  • Στολίσαμε το χριστουγεννιάτικο δέντρο
  • Ζωγραφίσαμε το δέντρο του σπιτιού μας
  • Κάναμε πολλές ομαδικές και ατομικές κατασκευές για να στολίσουμε το σχολείο μας
  • Μάθαμε να ζωγραφίζουμε Άγιους Βασίληδες και ταρανδάκια
  • Φτιάξαμε υπέροχες ατομικές ευχετήριες κάρτες
  • Εξ ίσου υπέροχες ήταν και οι ομαδικές κάρτες μας τις οποίες χαρίσαμε στους νέους φίλους μας από τη Γαλλία, την Ισπανία και τη Βέροια στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος etwinning που υλοποιήσαμε.
  • Επιπλέον δημιουργήσαμε ευχετήρια κάρτα και με την κ. Λένια και γράψαμε τις ευχές μας στα Αγγλικά
  • Γράψαμε γράμμα στο Άγιο Βασίλη και του ζητήσαμε τα δώρα μας
  • Παίξαμε το επιτραπέζιο παιχνίδι: ¨Ντύσε τον Άη Βασίλη”. Την ιδέα την πήραμε από εδώ. Ευχαριστούμε πολύ!

Οδηγίες: Παίζουν 2 ομάδες! Για κάθε ομάδα ετοιμάζουμε και ένα πάκο με τις καρτέλες που δείχνουν τον Άγιο Βασίλη να ντύνεται και παίρνουν και την κάρτα με τον Άγιο Βασίλη και τα ρούχα του κομμένα! Αρχίζει η ομάδα που θα ρίξει πρώτη 6άρι! Όταν οι παίχτες πέσουν πάνω στις άσπρες μπάλες: 3,7,15,19,23,27,31,35,39 και 43 ή στις μεγάλες μπάλες: 11,17,30 και 36 τραβούν μία κάρτα. Ντύνουν με το πρώτο αντικείμενο τον Άγιο Βασίλη που είναι… οι κάλτσες! Κερδίζει όποιος προλάβει πρώτος να ντύσει τον Άγιο! Τι γίνεται αν περνούν τις άσπρες ή τις μεγάλες μπάλες; Ξαναρχίζουν από την αρχή προσπαθώντας να ολοκληρώσουν το ντύσιμο!

• Φτιάξαμε κουραμπιέδες και τους αχνίσαμε( αχνιστίκαμε κι εμείς… λίγο!)
  • Παρακολουθήσαμε την υπέροχη χριστουγεννιάτικη γιορτή του Δημοτικού σχολείου με τίτλο ¨Η μπουγάδα του Άη Βασίλη”
  • Ήρθαν τα περσινά μας νηπιάκια και φετινά πρωτάκια με την κυρία τους την κ. Αλεξάνδρα και παρακολούθησαν την τελική πρόβα της δική μας γιορτής.
  • Η κυρία Μαρία, η περσινή μας καθαρίστρια, που πάντα μας σκέφτεται και μας αγαπάει, χάρισε σε όλα τα παιδιά υπέροχα δωράκια. Την ευχαριστούμε από καρδιάς!
  • Οι κυρίες χάρισαν στα παιδάκια τους χριστουγεννιάτικα δαχτυλίδια και βραχιολάκια.
  • Και φυσικά πραγματοποιήσαμε τη χριστουγεννιάτικη γιορτή μας με τίτλο ¨Η Γέννηση του Χριστού¨

Η πρόσκληση της γιορτής

Το σκηνικό μας

Οι πρωταγωνιστές

Σκηνές από τη γιορτή

• Στο τέλος της γιορτής ο Άγιος Βασίλης είχε αφήσει δώρα στα παιδιά!

Καλές γιορτές σε όλους!