25η Μαρτίου 1821: Η Επανάσταση κι ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου

Ευαγγελισμός της Θεοτόκου

Παρακολουθήσαμε ένα βίντεο που περιείχε πίνακες ζωγραφικής με θέμα τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου

Μάθαμε και εικονογραφήσαμε ένα σχετικό ποίημα

Συμπληρώσαμε ένα φύλλο εργασίας με τα πρόσωπα της ιστορίας

Επανάσταση 1821

Επικεντρωθήκαμε στο κρυφό σχολειό. Εξηγήσαμε στα παιδιά ότι τα χρόνια που οι Έλληνες ήταν σκλαβωμένοι, οι Τούρκοι απαγόρευαν στα παιδιά να πηγαίνουν στο σχολείο για να ξεχάσουν την γλώσσα και την πατρίδα τους. Ωστόσο τα Ελληνόπουλα, σιγοτραγουδώντας το τραγουδάκι: “Φεγγαράκι μου λαμπρό” πήγαιναν κρυφά σχολείο στις εκκλησίες και δάσκαλοι τους ήταν οι παπάδες.

Παρακολουθήσαμε και ένα βίντεο στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Επεξεργαστήκαμε τον υπέροχο πίνακα του Νικόλαου Γύζη: “Το κρυφό σχολειό”. Τραγουδώντας το τραγούδι, τα παιδιά “μπήκαν” μέσα στον πίνακα. Περιέγραψαν τι βλέπουν, τι ακούνε και πώς νιώθουν. Επίσης είπαν ποιο πρόσωπο του πίνακα θα ήθελαν να είναι και γιατί.

Ο πίνακας σε παζλ εδώ

Η κατασκευή μας

Επιπλέον φτιάξαμε ομαδικά ένα στεφάνι με εικόνες ηρώων της Επανάστασης

Ζωγραφίσαμε τους εαυτούς μας ντυμένους Τσολιάδες και Αμαλίες

Καταθέσαμε στεφάνι στο Ηρώο

Παρελάσαμε

και αποτυπώσαμε τις εντυπώσεις μας από την παρέλαση.

Χρόνια πολλά σε όλους με ειρήνη και ελευθερία!!!