Οδηγίες για την εύρυθμη λειτουργία του Νηπιαγωγείου

1.Ωράριο λειτουργίας του Νηπιαγωγείου:

Η υποδοχή των μαθητών είναι διάρκειας 15 λεπτών και γίνεται από 8:15 έως 8:30.

Η αποχώρηση των μαθητών γίνεται στις 13:00 για το βασικό υποχρεωτικό πρόγραμμα και στις 16:00 για το προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα.

2.Γεύματα νηπίων

Η τσάντα του παιδιού εκτός από το γεύμα του (που πρέπει να είναι υγιεινό)πρέπει να περιέχει:

1. 1 πετσετούλα
  2. 1 μπουκαλάκι νερό
  3. 1 πακέτο χαρτομάντιλα

Επίσης η Τετάρτη έχει καθιερωθεί ως ημέρα φρούτου οπότε τα παιδιά φέρνουν για πρωινό φρούτα της αρεσκείας τους (καθαρισμένα και κομμένα σε κομμάτια).

Ολοήμερο πρόγραμμα

Τα παιδιά που παρακολουθούν το Ολοήμερο πρόγραμμα χρειάζεται να έχουν και μια δεύτερη τσάντα όπου εκεί θα υπάρχουν:

1. Το μεσημεριανό φαγητό (ψιλοκομμένο και καθαρισμένο από κόκαλα αν είναι κρέας ή ψάρι)σε μεταλλικό σκεύος με γραμμένο το όνομά τους. Προαιρετικά και ένα μπολ με σαλάτα
  2. Ένα κουτάλι
  3. 1 πετσετούλα
  4. 1 μπουκαλάκι νερό

Χαλάρωση

Για την ώρα της χαλάρωσης τα παιδιά χρειάζονται:

1. 1 μαξιλάρι παιδικό
  2. 1 σεντονάκι
  3. 1 κουβερτούλα μικρή (αργότερα)

Τέλος σας γνωστοποιούμε ότι μπορείτε να ενημερώνεστε για την πρόοδο των παιδιών σας αλλά και για διάφορα θέματα που σας απασχολούν κάθε πρώτη Παρασκευή του εκάστοτε μηνός  και ώρα 13:00 μ.μ.

Εκ μέρους του διδακτικού προσωπικού του σχολείου μας σας ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε

Καλή σχολική χρονιά

Αγιασμός 2017-2018

Σας ενημερώνουμε ότι τη  Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 9:00 π.μ. , θα τελεστεί στον προαύλιο χώρο του 1ου Δημοτικού σχολείου Ακράτας  ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά.

Από το Νηπιαγωγείο