Ενδοσχολική επιμόρφωση 2021-2022

Με βάση τις ανάγκες των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας, διοργανώσαμε την Τετάρτη 11 Μαΐου, μαζί με άλλα νηπιαγωγεία της ευρύτερης περιοχής,  ενδοσχολική επιμόρφωση διάρκειας 4 ωρών με επιμορφωτή – εμψυχωτή τον κ. Παναγιώτη Βασιλόπουλο, μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου για το θέατρο στην Εκπαίδευση. Το θέμα ήταν: << Εγώ και ο άλλος>>.

Στο σεμινάριο  εξερευνήσαμε τις έννοιες της ατομικής και ομαδικής ταυτότητας, της αυτοεικόνας και του ετεροπροσδιορισμού και της ετερότητας/ διαφορετικότητας, μέσα από βιωματικές δραστηριότητες και θεατρικές τεχνικές. Επίσης προσεγγίσαμε το θέμα των στερεότυπων και πώς αυτά δημιουργούν αντιπαραθέσεις και συγκρούσεις στις ανθρώπινες σχέσεις.

IMG_20220511_165100-tile

Οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν το σεμινάριο με μεγάλο ενδιαφέρον και προθυμία για συμμετοχή. Επίσης  έλυσαν απορίες τους και απέκτησαν νέες γνώσεις.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Βασιλόπουλο για τον χρόνο που μας διέθεσε και τις πολύτιμες γνώσεις που μας μετέδωσε!