Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών και βασικών γνώσεων Υποστήριξης Ζωής

Τη Δευτέρα 4-3-2023 παρακολουθήσαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού σχολείου Ακράτας ένα πολύ ενδιαφέρον βιωματικό σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών και βασικών γνώσεων Υποστήριξης Ζωής το οποίο διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου και 1ου Νηπιαγωγείου Ακράτας. Τα μέλη του εθελοντικού Σωματείου ΕΠΟΜΕΑ Αιγιαλείας μάς έδειξαν πώς σώζουμε ζωές, πώς κάνουμε ΚΑΡΠΑ και πώς χρησιμοποιούμε τον απινιδωτή.

Μάλιστα, όσοι θέλαμε, είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε πρακτική πάνω στην κούκλα με την καθοδήγηση των εκπαιδευτών.

Οφείλουμε να συγχαρούμε τον Σύλλογο Γονέων για την ωραία πρωτοβουλία κ την οργάνωση του σεμιναρίου, τους εθελοντές της ΕΠΟΜΕΑ για την πολύ ουσιαστική επιμόρφωση, το Δημοτικό Σχολείο για τη φιλοξενία και όλους εσάς για τη συμμετοχή σας.