Ο Χειμώνας στο σχολείο μας

Ακολουθούν δραστηριότητες που υλοποιήσαμε στο σχολείο μας για την όμορφη εποχή του χειμώνα.

Θέσαμε στα παιδιά το ερώτημα: “Τι σας έρχεται στο μυαλό όταν ακούτε τη λέξη Χειμώνας;”, καταγράψαμε τις απαντήσεις τους με το πρόγραμμα Google.it και ζωγράφισαν αντίστοιχες εικόνες.

Παίξαμε ένα παιχνίδι με κάρτες του Χειμώνα κομμένες στη μέση και τα παιδιά καλούνταν να τις ενώσουν.

Ανασυνθέσαμε τη λέξη Χειμώνας

Φτιάξαμε ¨Το αλφαβητάρι του Χειμώνα”

Δημιουργήσαμε σύνθετες λέξεις με τη λέξη χιόνι

Συμπληρώσαμε χειμωνιάτικες εικόνες

Φτιάξαμε ομαδικά ένα χιονισμένο δάσος

Μάθαμε το τραγούδι “Φέρτε χιόνι , χιόνι αφράτο”

Τοποθετήσαμε τις λέξεις που έλειπαν και το εικονογραφήσαμε

Μάθαμε και ζωγραφίσαμε ένα αίνιγμα για τον χιονάνθρωπο

Φτιάξαμε μοναδικούς χιονάνθρωπους

και κάναμε εργασίες μαθηματικών

Με την κυρία Λένια στο μάθημα των Αγγλικών γνωρίσαμε την Πίγκι, την φίλη του Happy Benny, η οποία μένει στην Ανταρκτική. Μέσω της Πίγκι μάθαμε τα χειμωνιάτικα ρούχα.

Σε αυτό μας βοήθησε και το τραγούδι “Put on your boots

Επίσης, σε ομάδες, ρίχνοντας ζάρια( 1 με χρώματα και 1 με ρούχα), λέγαμε τις αντίστοιχες λέξεις π.χ. blue gloves και ντύσαμε τον Happy Benny. Νικήτρια ομάδα ήταν αυτή που τον έντυσε πρώτη.

Τέλος τα παιδιά έφεραν τα χειμωνιάτικα ρούχα τους και “απλώσαμε μπουγάδα”( με εικόνες ρούχων). Τα παιδιά έπαιρναν μια εικόνα, έλεγαν τι απεικονίζει και φορούσαν το αντίστοιχο ρούχο.

Τέλος φτιάξαμε γάντια και σκουφιά και τα διακοσμήσαμε όπως θέλαμε.