Ήρθαν τα Χριστούγεννα και η Πρωτοχρονιά!

Χριστούγεννα! Η αγαπημένη γιορτή όλων των παιδιών έφτασε και πάλι και ο χώρος του σχολείου μετατράπηκε σε ένα χριστουγεννιάτικο εργαστήρι.

Ακολουθούν κάποιες από τις χριστουγεννιάτικες δράσεις μας!

• Γνωρίσαμε την πιο ωραία ιστορία του κόσμου, τη Γέννηση του Χριστού μέσα από βιβλία και εκπαιδευτικά βίντεο
  • Ζωγραφίσαμε τη Θεία Γέννηση
  • Δημιουργήσαμε ένα <<Ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης μέχρι τα Χριστούγεννα>>. Διακοσμήσαμε ρολά χαρτιού και τα γεμίσαμε με δωράκια. Ένα παιδί κάθε μέρα απαντούσε σε ένα γρίφο και έπαιρνε το δώρο του. Τους γρίφους τους βρήκαμε στον σύνδεσμο:https://e-children.blogspot.com/2019/12/blog-post.html
  • Φτιάξαμε και ατομικά ημερολόγια όπου τα παιδιά στο σπίτι τους ζωγράφιζαν μία χριστουγεννιάτικη εικόνα κάθε μέρα μέχρι τα Χριστούγεννα.
  • Στολίσαμε το δέντρο μας
  • Συμπληρώσαμε την ακροστιχίδα των Χριστουγέννων
  • Παίξαμε το παιχνίδι << Μάντεψε τι είναι>>με χριστουγεννιάτικες κάρτες .Τοποθετούσαμε μία(χωρίς να τη βλέπει) στο κεφάλι ενός παιδιού . Αυτό έκανε ερωτήσεις για να μαντέψει ποια κάρτα έχει και τα υπόλοιπα παιδιά του απαντούσαν.
  • Φυσικά γράψαμε γράμμα στον Άγιο Βασίλη. Φέτος σε συνεργασία με τα ΕΛΤΑ <<μιλήσαμε>> με τον Άγιο, παίξαμε παιχνίδια και του στείλαμε τα γράμματά μας. Αυτός μας υποσχέθηκε πως μετά τις γιορτές θα μας απαντούσε. Οι δράσεις του ΕΛΤΑ βρίσκονται στο ακόλουθο σύνδεσμο:https://hohoho.elta.gr
  • Μάθαμε να ζωγραφίζουμε αγγελούδια
  • και τον Άγιο Βασίλη
  • Στολίσαμε χριστουγεννιάτικες μπάλες με σχέδια. Τα σχέδια υπήρχαν σε ένα ζάρι. Κάθε παιδί έριχνε το ζάρι και διακοσμούσε τη μπάλα του με το αντίστοιχο σχέδιο.
  • Φτιάξαμε παζλ
  • Και πολλές κατασκευές
Αγγελάκια
Ευχετήριες κάρτες
αστεράκια
γούρια
δεντράκια
  • Παρακολουθήσαμε την χριστουγεννιάτικη γιορτή του Δημοτικού σχολείου με τίτλο <<Φρικαντέλα, η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα>> με πρωταγωνιστές τα πρωτάκια και τα δευτεράκια.
  • Τέλος, πραγματοποιήσαμε τη δική μας χριστουγεννιάτικη γιορτή με τίτλο << Ο Άι Βασίλης θύμωσε…>>
Το σκηνικό μας
Οι χιονούλες και οι νεράιδες μας
Τα ελαφάκια, οι βοριάδες, τα κρυσταλλάκια και ο Άγιος Βασίλης
  • Στο τέλος της γιορτής ο Άγιος Βασίλης χάρισε δώρα κουμπαράδες στα παιδιά.

Καλές γιορτές!!!