Εργαστήριο Δεξιοτήτων “Με τα ζώα έτσι κι αλλιώς”(6ο- 7ο εργαστήριο)

6ο εργαστήριο

Τίτλος: Τα αδέσποτα ζώα

Οι μικροί μαθητές με καταιγισμό ιδεών ανέφεραν δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα αδέσποτα ζώα. Προφορικά συνέχισαν τη φράση «Αν ήμουν ένα αδέσποτο σκυλάκι στον δρόμο…».

Συζητήσαμε, σχεδιάσαμε και υλοποιήσαμε δράσεις για την υποστήριξη των αδέσποτων ζώων της γειτονιάς του σχολείου.

Δημιουργήσαμε μία αφίσα με τις ανάγκες των ζώων

Επιπλέον φτιάξαμε ταΐστρες με ρολά χαρτιού για τους φτερωτούς μας φίλους

7ο εργαστήριο

Τίτλος: Διάχυση-Αξιολόγηση / αναστοχασμός του εργαστηρίου των ζώων

Τα παιδιά αναστοχάστηκαν πάνω στον τίτλο του προγράμματος. Για ποιον λόγο επιλέχθηκε ο τίτλος: «Με τα ζώα έτσι κι αλλιώς»; Συζήτησαν σημαντικές στιγμές του προγράμματος και ανέφεραν πράγματα που έμαθαν.

Επιπλέον υποδεχθήκαμε το Κουκλοθέατρο Λαμίας της κυρίας. Α. Ξηρομερίτου και παρακολουθήσαμε την κουκλοθεατρική παράσταση ” Οι Μουσικοί της Βρέμης”. Σε αυτό το παραμύθι των Αδερφών Γκριμ οι ήρωες είναι ένας γάιδαρος, ένας σκύλος, μία γάτα και ένας κόκορας. Το αφεντικό τους τα διώχνει από το αγρόκτημα επειδή η τεχνολογία μπήκε στη ζωή του και με ένα κλικ κάνει τα πάντα πιο εύκολα και τα ζώα αποφασίζουν να γίνουν μουσικοί . Μια κλασική ιστορία για τη φιλία, τη συνεργασία και την διαφορετικότητα.